Green Planet

In jos

Green Planet

Mesaj Scris de matei2010 la data de Dum Iul 27, 2008 9:05 pm

"jucandu-ma" in photoshop am creat o planeta Aceasta este ea:

Si acum sa va fac un fel de "tutorial" in care sa va explic cum sa o faceti si voi...Deci sa incepem...
Deshidem Photoshopul
Dam la File>New...selectati ce dimenisune doriti...De preferat 700 X 700..Apoi dam OK
Ni s-a creat layer-ul Background...Nu prea avem nevoie de el pentru ca ne va incurca...Ok...Dam la Layer>New>Layer...Dam ok si ni s-a creat layerul...apasam D...Pentru a ne reseta culorile(culoare principala negru si culoare secundara alb)...OK...acum cu layer-ul nou facut selectat...Dam la Filter>Render>clouds...Apoi dam la Filter>Render>Different clouds......Ok...Acum dam CTRL+I pentru a inversa culorile apoi dam CTRL+L...Si ne trimite in Levels....Acolo selectam la Input levels: 211 0.64 255 ...Si la Output levels : 0 255...Dam ok...Bun...Acum avem backgroundul care ne trebuia...Un fel de efect de fulgere...
Acum dam Layer>New>Layer apoi ok si s-a creat un nou layer....Bun...Acum...Dam sa fie vizibil doar layerul nou....
Selectam Culoarea principala Verde si culoare secundara Alb...bun...Dam apoi la Filter>Render>Clouds...Apoi dam Filter>render>Different Clouds ...acum apasam CTRL+I...Si obtinem un verde...Apoi dam CTRL+L Si ne trimite in levels...Si selectam Input levels: 220 0.65 255 ...Si output levels: 0 197 ..Apoi dam OK si iar dam CTRL+L ...Channel selectam: Blue ...SI la input levels trebuie sa fie asa: 0 1.00 2 si la Output levels: 0 255...Si dam ok ...Acum selectam elliptical Marquee Tool...Si facem cercul Cat mai mare...
Ok...Acum apasam CTRL+X...(Adica mutam "planeta") Si dam layer>New>Layer apoi ok...SI facem vizibil doar noul layer...Cum am facut si mainainte...Si apoi dam click pe layerul cel mai recent CTRL+V...Si il punem...SI am obtinut planeta...Acum Facem vizibil si "backgroundul" cu fulgerele...Si ne-a iesit planetaaaaa ...Acum dam click dreapta pe layerul cu planeta si dam la blending options si bifam Inner Shadow , Outer Glow , Inner Glow, Bevel and Emboss Si bifam si Contour...Asta este tot...Nu e nimic copiat este totul facut de mine cand ma jucam in photoshop...Sper ca am explicat destul de clar
Rezultat final:
matei2010
Member
Member

masculin
Numarul mesajelor : 22
Varsta : 24
Oraș : Crasnaleuca:))
Data de inscriere : 27/07/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Green Planet

Mesaj Scris de ConstantiN la data de Dum Iul 27, 2008 9:36 pm

DACA ! tutorialul este copiat sau te-ai inspirat de undeva te rog sa specifici intotdeauna sursa,daca nu GOOD pentru tutorial Wink te asteptam la mai multe Good JOB
ConstantiN
Top posters
Top posters

masculin
Numarul mesajelor : 141
Varsta : 27
Oraș : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 17/07/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de matei2010 la data de Dum Iul 27, 2008 9:45 pm

Mai spun inca odata ca nimic nu este copiat...Asta am reusit sa creez "jucandu-ma" in photoshop...Si cand am observat imaginea...Mi-am folosit imaginatzia si am creat-o Smile 100 % nimic luat din alta parte...Cine nu crede sa caute peste tot Razz
matei2010
Member
Member

masculin
Numarul mesajelor : 22
Varsta : 24
Oraș : Crasnaleuca:))
Data de inscriere : 27/07/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de Andreixh la data de Dum Iul 27, 2008 9:49 pm

Dupa spusele tale, am incredere in tine... Bravo Good job

Andreixh
Top posters
Top posters

masculin
Numarul mesajelor : 364
Varsta : 26
Oraș : Rm.Valcea
Data de inscriere : 11/07/2008

Vezi profilul utilizatorului http://photocolor.forumz.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de ConstantiN la data de Dum Iul 27, 2008 10:00 pm

De aceea am specific cu rosu .. DACA ,numai daca e copiat sa pui sursa sa nu avem probleme cu asa zisii "proprietari" ca de fapt si ei copiaza de unde apuca .. dar nah .. Good JOB
ConstantiN
Top posters
Top posters

masculin
Numarul mesajelor : 141
Varsta : 27
Oraș : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 17/07/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de worK la data de Sam Aug 09, 2008 10:15 pm